Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » ''Odkryj ukryte w Kaliszu''
Aktualności
2015-02-26 / ''Odkryj ukryte w Kaliszu''
Zapoznajcie się z jedną z wizytówek miasta Kalisza, jaką bez wątpienia jest Most Kamienny z okresu XIX wieku.
Most Kamienny został zbudowany w latach 1824-1825 na wniosek Prezesa Komisji Województwa Kaliskiego Józefa Radoszewskiego. W tym miejscu istniał najpierw drewniany most wrocławski, potem w czasach, gdy miasto otaczały mury - most zwodzony, aż w końcu osiągnął swoją ostateczną formę z kamienia. Wówczas nazywany był Mostem Aleksandryjskim (od imienia cara Aleksandra I). Jego projektantem był architekt Sylwester Szpilowski, wykonawcą polski grafik i architekt niemieckiego pochodzenia, przedstawiciel klasycyzmu - Franciszek Reinstein, zaś roboty prowadził Bogumił Jensch pod nadzorem dyrektora generalnego dróg i mostów w Warszawie – Christiani. Pod fundamenty łuków mostu wbito w dno przy pomocy kafaru 104 pale dębowe. Koszt budowy całej inwestycji wyniósł 62 668 złotych polskich. Most mierzył w tamtych czasach 70 łokci długości, czyli około 35 metrów. Dodatkowo w XVIII wieku od mostu odchodziła kładka, która prowadziła do młynów stojących na rzece Prośnie. Z tego powodu most nazywany był również niekiedy mostem młyńskim.
Na Moście Kamiennym zostały umiejscowione dwie tablice. Na pierwszej z nich znajduje się napis łaciński, który w tłumaczeniu brzmi: ''Obywatele kaliscy pragną, aby most ten kosztem publicznym miasta wystawiony, w marcu 1824 roku, a w sierpniu 1825 roku pod imieniem Najjaśniejszego Aleksandra i cesarza i króla ojczyzny i opiekuna miasta był dla potomnych wiecznym świadkiem ich wdzięczności i przywiązania''. Po przeciwnej stronie znajduje się druga tablica kamienna, wmontowana w balustradę, z herbem Kalisza, który przedstawia zakończony blankami mur miejski z umieszczoną po jego środku bramą. Nad murem po bokach umieszczone są dwie baszty, między którymi stoi trębacz grający na rogu (uzbrojony w palicę i wsparty na mieczu). Herb ten znajdował się na najstarszej miejskiej pieczęci z roku 1374.
Most Kamienny miał szczęście w trakcie obu wojen i udało mu się ocaleć. Na skutek tego w 1964 roku został wpisany do rejestru zabytków. Jest bez wątpienia najstarszym, najładniejszym i najsłynniejszym mostem kaliskim. Usytuowany w głównym korycie Prosny, dziś jest w samym centrum miasta. Posiada żelazne balustrady tralkowe i nawierzchnię brukowaną, a ruch na nim odbywa się jednokierunkowo w stronę Ratusza. Obecnie pełni funkcję mostu drogowego na Prośnie w Kaliszu, w ciągu ulicy Śródmiejskiej i znajduje się na pograniczu Śródmieścia I i Śródmieścia II. Jego długość wynosi ponad 23 metry i może wytrzymać nacisk nawet 20 ton. Przechodząc nad Prosną można dostać się za jego pomocą na Główny Rynek miasta, lecz nie tylko. Warto zaznaczyć, że most ten ma już 190 lat!

Most Kamienny w Kaliszu 1

Most Kamienny w Kaliszu 2

Most Kamienny w Kaliszu 3

Most Kamienny w Kaliszu 4


Bibliografia:
Tomasz Chlebba ''Kalisz na starych pocztówkach'', Wydawnictwo Księży Młyn Dom Wydawniczy, Łódź 2011.
Władysław Kościelniak ''Leksykon kaliski'', Wydawnictwo Edytor, Kalisz 2008.
Piotr Soboloweski ''Poznaj Kalisz. Najstarsze miasto w Polsce'', Oficyna Wydawnicza Kulawiak, Ostrzeszów.
Piotr Soboloweski ''Jedynie w Kaliszu...'', Urząd Miejski w Kaliszu, Kalisz 2012.
Piotr Sobolewski ''Kaliski Kalejdoskop Przewodnicki '10'', Wydawnictwo Edytor, Kalisz 2011.
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki