Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Odkryj ukryte w Kaliszu
Aktualności
2015-02-17 / Odkryj ukryte w Kaliszu
Dzisiaj zapraszamy na ratuszową wieżę, gdzie kryje się wspaniały mercedes... wśród zegarów.

Zmierzając ku ostatnim stopniom kaliskiej wieży ratuszowej spotykamy się z nazwiskiem Rafała Władysława Stiltera, który w latach 80-tych XIX w. jako 14-latek rozpoczął naukę zawodu zegarmistrza u Gustava Kleina w Kaliszu. Po 30 latach pracy odkupił warsztat zegarmistrzowski wraz z kamienicą od wdowy po Kleinie i rozpoczął pracę na własny rachunek, instalując własnoręcznie wykonany zegar reklamowy przy swoim zakładzie. Jego kamienica, podobnie jak większość obiektów Śródmieścia, uległa zburzeniu w tragicznym sierpniu 1914 roku. To właśnie Stilter jako pierwszy odbudował swój dom. Dziś łatwo rozpoznać tę kamienicę po odnowionym napisie z nazwiskiem Stilter (fot. poniżej).
Zaprojektowane i wykonane przez Rafała Stiltera zegary możemy dziś podziwiać przy Rogatce Wrocławskiej, czy też właśnie na ratuszowej wieży. Wrażliwy mechanizm, zakupionego ze składek kaliszan zegara, chroni przeszklona gablota. Za nią działają niezliczone koła zębate z mosiądzu i stali. Wahadło waży, bagatela, 35 kg i mierzy ok. 1,5m. Na wieży umieszczono cztery tarcze o średnicy 3m. Zegar chodzi z dokładnością do 10 s na dobę. Mechanizmem opiekują się kolejne pokolenia rodziny Stilterów, pielęgnując tradycje zegarmistrzowskie. Jeden z potomków Rafała Stiltera prowadzi zakład zegarmistrzowsko-jubilerski w Hannoverze, w Niemczech.

Warto odkryć niezwykły czasomierz, zwiedzając wieżę kaliskiego ratusza. W okresie ferii, od poniedziałku do piątku, można wejść na wieżę z przewodnikiem nieodpłatnie o pełnych godzinach: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 oraz 14.00.

Zapraszamy!

gablota z mechanizmem zegara

kamienica, w której mieścił się zakład zegarmistrzowski Stiltera


Bibliografia:
''Kalisz Wielokulturowy'' S. Przygodzki, wyd. KTPN
tablice informacyjne na wystawie w wieży ratusza

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki