Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza w niedzielę (tj. 8 lutego 2015 r.) na ulicę Łazienną!
Aktualności
2015-02-07 / Centrum Kultury i Sztuki serdecznie zaprasza w niedzielę (tj. 8 lutego 2015 r.) na ulicę Łazienną!
Fotoplastikon – Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku: ''Pośmiertne życie miasta. Kalisz w kulturze popularnej po sierpniu 1914 r.''
Centrum Kultury i Sztuki wraz z Arkadiuszem Błaszczykiem zapraszają wszystkich zainteresowanych na kolejną edycję Fotoplastikonu. Tym razem tematem podjętym na prezentacji będzie ''Pośmiertne życie miasta. Kalisz w kulturze popularnej po sierpniu 1914 roku''.
Kilka słów o nadchodzącym Fotoplastikonie:
Podczas wybuchu pierwszej wojny światowej skończyła się kaliska piękna epoka. Tętniące życiem miasto zostało zmienione przez żołnierzy pruskich w ruiny i zgliszcza. Ten akt destrukcji zwrócił uwagę światowej opinii publicznej, dla której zburzenie Kalisza było dobitnym przykładem wojennego barbarzyństwa. W ten oto sposób Kalisz stał się bohaterem zbiorowej wyobraźni i zaczął funkcjonować w sferze ówczesnej kultury masowej. Po zburzeniu skończyło egzystować miasto realne, na jego miejscu pojawił się natomiast Kalisz symboliczny, czy metaforyczny, wykorzystywany przede wszystkim w celach propagandowych. Literatura pochodząca z tamtego okresu obfituje w różnorodne teksty o kaliskim sierpniu: od dzieł pisarzy-amatorów, powstałych z potrzeby serca, poprzez utwory satyryczne i agitatorskie, aż po wzmianki, nadające Kaliszowi rangę symbolu. Równie bogaty i interesujący jest zbiór materiałów ikonograficznych, ilustrujących kaliską hekatombę: obejmuje on grafiki, plakaty i pocztówki. Zachowały się również recenzje i streszczenia filmów, opowiadających o sierpniowej tragedii. Niektóre z odnalezionych materiałów, dopiero zebrane razem, opowiadają kompletne historie - jak choćby czarną legendę „kata Kalisza” Preuskera, czy fascynujący apokryf o „kaliskim hrabim” Piotrze Iwanowiczu Sokołowie. Podczas lutowej edycji „Fotoplastikonu” zaprezentowane zostanie jak w sferze sztuki kultywowano żałobę po umarłym mieście, której kolejne etapy były wyznaczane przez: gniew, rozpamiętywanie straty, wreszcie odżycie nadziei i wiarę w dzieło odbudowy¹.
Fotoplastikon odbędzie się w niedzielę, dnia 8 lutego 2015 roku, o godzinie 17.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ulicy Łaziennej 6. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych!

- napisano na podstawie www.ckis.kalisz.pl
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki