Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » ''Odkryj ukryte w Kaliszu''
Aktualności
2015-02-02 / ''Odkryj ukryte w Kaliszu''
''Odkryj ukryte w Kaliszu'' to nasz nowy cykl, w ramach którego będziemy prezentować ciekawe miejsca, czasem ukryte, a jednak warte odkrycia.

Kaplica Matki Bożej Pocieszenia, kaplica ''Pod Orłami'', kaplica ''Polska'' – wszystkie te nazwy odnoszą się do jednego miejsca w kaliskim kościele katedralnym.

Kaplica jest usytuowana na lewo od prezbiterium. Została przerobiona z drugiej zakrystii i kapitularza podczas prac renowacyjnych w latach 1869 – 1879. Widoczne dziś polichromie i witraże, które czynią to miejsce tak niezwykłym, zamówił u krakowskiego artysty Włodzimierza Tetmajera ks. Jan Sobczyński, który objął funkcję proboszcza w 1901 roku. Patriotyczna tematyka dzieła stała się problemem w 1913 roku. Wtedy, aby uniknąć całkowitego zniszczenia, zamalowano fragmenty, które budziły największe zastrzeżenia. Polichromię oczyszczono w 1932 roku, dzięki czemu wciąż zachwyca swoim głębokim patriotyzmem. Główną postacią polichromii jest Matka Boska, u stóp której leży postać, symbolizująca upadłą pod zaborami Polskę. Zwróceni w jej stronę widnieją królowie Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło oraz królowa Jadwiga, zaś w grupie zasmuconych parafian dostrzec można również pomysłodawcę dzieła – księdza Sobczyńskiego. Poniżej leży robotnik – Wojciech Jabłkowski. Na dalszej części polichromii dostrzeżemy księżną kaliską Jolantę wraz z Piastami i kolejnymi królami Polski. Wśród licznych symboli widnieją herby Polski i Kalisza. Na ścianie z witrażami autor przedstawił Piasta Kołodzieja wraz ze św. Cyrylem i Metodym, obok których stoi Rzepicha z synkiem. Przez każdą ze ścian przebiega - niczym wstęga - fryz ze srebrnych orłów. Na suficie zobaczyć można m.in. postać św. Wojciecha. Witraże przedstawiają Matkę Boską Częstochowską i Matkę Boską Ostrobramską.
Ołtarz w kaplicy oraz obraz ''Matki Bożej Pocieszenia'' pochodzą z XVIII wieku. Obraz ''Oblicze Chrystusa'' datowany jest na wiek XVII.

Katedra mieści się przy ul. Kanonickiej 5 i jest dostępna codziennie w godz. 10 – 18. Wówczas zachęcamy do odkrycia niesamowitego dzieła, jakim jest kaplica Matki Bożej Pocieszenia.

Bibliografia:
''Niepokalana i wzniosła Katedra św. Mikołaja w Kaliszu'' wyd. Pomorska Oficyna Wydawniczo-Reklamowa S.C.
''Kalisz Przewodnik'' W. Kościelniak A. Wyd. Sztuka i Rynek
''Kaliszanie: Jan Sobczyński (1861-1942) Kronikarz Kalisza'' A. Walczak-Niewiadomska Wyd. KTPN

polichromia przedstawiająca alegorię umarłej Polski

polichromia przedstawiająca księżną Jolantę w otoczeniu Piastów i królów Polski

polichromia przedstawiająca Piasta Kołodzieja ze św. Cyrylem i Metodym

sklepienie w Kaplicy Matki Bożej Pocieszenia

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki