Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » „Fotoplastikon - Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku” - już dziś w Centrum Kultury i Sztuki!
Aktualności
2015-01-18 / „Fotoplastikon - Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku” - już dziś w Centrum Kultury i Sztuki!
Podczas spotkania pan Makary Górzyński i jego wykład „Wczasy Kaliskie” 1911-1913, albo obrazy z czasów transformacji.”
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejną odsłonę „Fotoplastikonu – Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku”. Odbędzie się ona w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przy ulicy Łaziennej 6, dnia 18 stycznia 2015 roku, o godzinie 17.00. Tematem tego spotkania będą „Wczasy Kaliskie” 1911-1913, albo obrazy z czasów transformacji” pana Makarego Górzyńskiego.

O wykładzie (na podstawie www.ckis.kalisz.pl):
Publikowany w latach 1911-1913 w „Gazecie Kaliskiej” cykl felietonów, zatytułowanych „Wczasy Kaliskie”, pozostaje zapomnianym materiałem źródłowym, poruszającym zagadnienia rozwoju, modernizacji i problemów cywilizacyjnych Kalisza u progu Wielkiej Wojny. Nieznany autor, przedstawiciel polskiej inteligencji o orientacji narodowo-demokratycznej, ukrywający się pod pseudonimem „Vir”, opublikował ponad 20 felietonów, dotyczących zarówno dramatycznych przemian zachodzących w Kaliszu po otwarciu linii kolejowej w 1902 roku, ich wymiaru przestrzennego, architektonicznego, ale i kulturowego. W kolejnych odcinkach, opisując i komentując „Nowy Kalisz”, cykl poruszał tematykę społeczną, kulturową i rosnące napięcia etniczne: polemikę nacjonalistyczną czy antysemicką. Z serii „Wczasów Kaliskich” wyłania się obraz Kalisza jako miasta w stanie nieustannej przebudowy, dramatycznie zmienionego w stosunku do XIX-wieku, znajdującego się „pomiędzy” prowincją a wielkomiejskością. Co interesujące, w ramach felietonów połączono najróżniejsze zagadnienia tyczące się modernizacji miasta i jego potrzeb, obejmujące zarówno projekty infrastrukturalne, upiększenia, rozwój dzielnic, jak i kampanię na rzecz „kultury i szyku miejskiego”, tyczącą się ruchu ulicznego, zachowań w miejscach publicznych, stosunków społecznych, poziomu edukacji. „Wczasy Kaliskie” to intrygujący materiał i to nie tylko dla historyków: podczas styczniowej edycji „Fotoplastikonu” spróbujemy wspólnie odwiedzić Kalisz około 1914 roku poprzez lekturę tego zapomnianego cyklu.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, a zatem Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza wszystkich zainteresowanych!
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki