Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Miejsce, które musicie w Kaliszu koniecznie zobaczyć!
Aktualności
2015-01-07 / Miejsce, które musicie w Kaliszu koniecznie zobaczyć!
Zapraszamy na spacer po Plantach Miejskich, gdzie znajduje się Pomnik Książki.

Planty Miejskie w Kaliszu umiejscowione są w Śródmieściu, na północno-zachodnim krańcu starówki pomiędzy ulicami Parczewskiego a Babiną. Powstały one na na początku lat 40. XX wieku na skutek zasypania jednego z kanałów Prosny, który nazywany był Babinką. Przed wiekami pełnił on rolę fosy, która otaczała mury obronne miasta Kalisza. Przyczyną likwidacji kanału były względy sanitarne, ponieważ poziom wód Prosny w korycie obniżył się do tego stopnia, że kanał przypominał ścieki. Materiałami, jakich użyto do jego zasypania był gruz z rozbieranych budynków, śmieci oraz książki z kaliskich oraz żydowskich bibliotek. Wydarzenie to utrwalono postawieniem Pomnika Książki. Pośród pasów zieleni, gdzie posadzono wiele drzew oraz krzewów znajduję się również tzw. Stefciowa Ławeczka, która wraz z przewodnikami kaliskiego oddziału PTTK wita w Kaliszu turystów. Planty Miejskie w Kaliszu zaczynają się przy ulicy Wodnej-Narutowicza, a kończą przy pomniku Adama Asnyka. Dalej zaczyna się teren Parku Miejskiego.

Pomnik Książki upamiętnia barbarzyństwo hitlerowców, czyli zatopienie podczas II wojny światowej tysięcy książek z polskich i żydowskich bibliotek. Mówi o tym napis na pomniku: "Tu w zasypanym korycie rzeki Prosny hitlerowcy zniszczyli dziesiątki tysięcy książek ze zbiorów kaliskich bibliotek publicznych". Został odsłonięty 11 maja 1978 roku. Jego pomysłodawcą jest kaliski grafik Władysław Kościelniak, zaś wykonał go rzeźbiarz Jerzy Sobociński.

Jest on tym bardziej cenny, iż Kalisz przez długie lata nie miał szczęścia do pomników. Pamiątkowe budowle wznoszono w najstarszym mieście w Polsce już w czasach carskich, jak również w okresie międzywojennym, lecz zostały one w znacznej części zniszczone z powodu przemian historycznych.

Planty Miejskie w Kaliszu cz. wschodnia

Planty Miejskie w Kaliszu cz. zachodnia

Pomnik Książki w Kaliszu

Stefciowa Ławeczka w Kaliszu

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki