Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Turystyczne podsumowanie 2014 roku
Aktualności
2014-12-31 / Turystyczne podsumowanie 2014 roku
W mijającym roku działo się sporo w kaliskiej turystyce. 2014 rok upłynął pod znakiem obchodów setnej rocznicy zburzenia miasta, ale też olbrzymiego sukcesu płyty ''Night in Calisia''.

W kwestii atrakcji turystycznych miasta, warto podkreślić, że udostępniono do zwiedzania dwa obiekty. Pierwszym z nich jest Skarbiec Sanktuarium Św. Józefa, w którym zobaczyć można m.in. kielich mszalny ofiarowany kolegiacie kaliskiej w 1363 r. przez króla Kazimierza III Wielkiego (kopia), romańską patenę zwaną ''kaliską'', ufundowaną przez księcia Mieszka III Starego dla klasztoru cystersów w Lądzie (kopia) oraz zabytkowe szaty liturgiczne. Drugim ze wspomnianych obiektów jest schron przeciwatomowy. Wybudowany na początku lat 60-tych, świetnie zachowany schron mieści pomieszczenia operacyjne oraz urządzenia gwarantujące niezależne funkcjonowanie obiektu.

Już na początku roku nadeszła wiadomość o nagrodzie Grammy dla płyty ''Night in Calisia'', która wkrótce okryła się podwójną platyną. Kwietniowy koncert w Sali Kongresowej w Warszawie uwieczniony na płycie DVD również okazał się bestsellerem. Laury dla Filharmonii Kaliskiej okazały się znakomitym prezentem na Jubileusz 40-Lecia Orkiestry Symfonicznej.

Muzycznie Kalisz zyskał jeszcze jedną chlubę - płyta ''Mieczysław Weinberg – Works for violin and piano'' nagrana przez Milenę Antoniewicz z Eweliną Nowicką została nominowana do nagrody Fryderyk 2014 w kategorii albumów prezentujących muzykę kameralną.

Wraz z otwarciem sezonu turystycznego ruszyła oferta certyfikowanego produktu turystycznego ''Wybierz Kalisz na weekend''. Turyści oraz mieszkańcy mogli odbywać kursy zabytkowym autobusem z przewodnikiem, rejsy łodzią św. Wojciecha po Prośnie, wizytę w Kaliskim Grodzie Piastów, wejść na wieżę ratuszową, a na początku sezonu również przejechać zabytkową dorożką. Zachowane bilety upoważniały do bonusów kulinarnych w lokalach gastronomicznych.

W ramach programu ''Kalisz-Feniks 1914-2014'' odbyły się ciekawe wydarzenia, wśród nich projekcja mappingowa ''I narodzę się znowu. Jak Feniks'', opowiadająca o zburzeniu Kalisza w 1914 roku i jego odrodzeniu, która przyciągnęła tysiące widzów. Do najstarszego miasta przybył również pociąg turystyczny Tur-Kol, z którego pasażerami przenieśliśmy się w czasie do Kalisza z początku XX wieku, m. in. dzięki spacerom historycznym z kaliskimi przewodnikami. W ramach obchodów mogliśmy obejrzeć wystawy, w tym wielkoformatową ''Kalisz. Sierpień 1914''. Przy ulicy Targowej powstał Skwer Historyczny ''Rozmarek'', w którego uroczystym otwarciu uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Na Kaliskim Festiwalu Smaków zagościło wielu wystawców, prezentujących regionalne smaki, nie tylko te kulinarne, ale również artystyczne. W tym roku po raz pierwszy Festiwalowi towarzyszył plebiscyt na ''najlepszy produkt lokalny'', zorganizowany we współpracy z portalami calisia.pl oraz produkty-lokalne.com.

Rok 2014 obfitował w wydawnictwa związane z Kaliszem i regionem, w tym ciekawe reprinty.

Ukazały się m.in.

- powieść ''Kiedy Kalisz był niemiecki...'' Georga Hansena

- ''Album de Kalisch'' - reprint pierwszego albumu Kalisza z fotografiami Jana Wilhelma Diehla z lat 60-tych XIX w.

- ''Dzieje Kalisza w 1914r. '' - reprint poematu Józefa Szutkowskiego

- ''Katastrofa Kaliska 1914''

- ''Wypadki Kaliskie 1914''

- ''Ostatnie śledztwo'' – powieść Anety Ponomarenko, zamykająca trylogię ''Calisia''

- płyta DVD ''Jak zmieniał się Kalisz. Cz. I – Kalisz przed I wojną światową''

- jubileuszowy ''Rocznik Kaliski tom XL''

W Centrum Informacji Turystycznej zaprezentowaliśmy wystawę fotografii Agnieszki Dymalskiej ''Monochromatyczny Kalisz'' oraz pasję pana Wiesława Giery, czyli zegary z mechanizmem typu ''schwarzwald'', które wciąż można podziwiać na naszych ścianach.

W ramach szóstego już sezonu Kaliszobrania, spacery z przewodnikami PTTK dostarczyły wiedzy na temat zabytków oraz różnych dzielnic miasta. Były także wyjazdy oraz happeningi przewodnickie. Nakładem wyd. Edytor ukazał się ''Kaliski Kalejdoskop Przewodnicki'' podsumowujący poprzednią edycję.

Jako informatorzy turystyczni uczestniczyliśmy w targach turystycznych i różnego rodzaju imprezach promocyjnych we Wrocławiu, w Łodzi, dwukrotnie w Erfurcie, w Toruniu, Płocku, w Warszawie, Wieluniu oraz w Poznaniu. Byliśmy obecni z naszymi materiałami również podczas festynów. Zorganizowaliśmy sześć konkursów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu otrzymało ponownie cztery gwiazdki w certyfikacji punktów informacji turystycznej, prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Wielkopolska Organizacja Turystyczna, której członkiem jest miasto Kalisz, podsumowała 10 lat istnienia.

Oby przyszły rok przyniósł szereg ciekawych inicjatyw turystycznych i kulturalnych. Tego życzymy naszemu miastu!

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki