Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Czym są kody QR i gdzie można znaleźć je w Kaliszu?
Aktualności
2014-12-19 / Czym są kody QR i gdzie można znaleźć je w Kaliszu?
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
W czasach współczesnych nikogo nie dziwi już oczywiście kasjerka w sklepie, która nie wbija oddzielnie na kasie ceny dla każdego produktu, lecz przesuwa go nad specjalnym czytnikiem. Jednak oprócz zwykłych kodów kreskowych, z którymi mamy styczność w codziennym życiu, istnieją również inne - kwadratowe, z charakterystyczną mozaiką czarnych oraz białych pól. Wykorzystywane są one na billboardach, banerach internetowych, a coraz częściej również w prasie, tablicach informacyjnych na temat zabytków oraz etykietach regionalnych produktów, takich jak np. Andruty Kaliskie.
Na wstępie należałoby wytłumaczyć czym w ogóle są kody QR? Kod QR (Quick Response - szybka odpowiedź), podobnie do zwykłego kodu kreskowego, służy do kodowania znaków w taki sposób, aby mogły być błyskawicznie odczytane przez specjalne czytniki. Kod QR, w przeciwieństwie do kodu kreskowego, jest dwuwymiarowy, a nośnikiem danych nie są kreski, lecz kwadratowe ciemne i jasne moduły. Są one odpowiednikiem zer i jedynek, za pomocą których można przecież zakodować dowolny znak. Tak też jest w kodach QR - można w nich zapisać zarówno znaki numeryczne (tak jak w kodach kreskowych), jak i alfanumeryczne z alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego, japońskiego i cyrylicy. Obecnie kody mają swoje zastosowanie także w codziennym życiu - wystarczy komputer z kamerką lub telefon z wbudowanym aparatem i odpowiednią aplikacją, aby w jednej chwili rozszyfrować zawartość gmatwaniny czarnych i białych kwadratów. Kody QR najczęściej stosuje się obecnie by za ich pomocą można bezproblemowo przekazać użytkownikowi na przykład skomplikowany adres internetowy¹.
Opisane wyżej kody QR występują również w informacjach na tablicach obok kaliskich zabytków takich jak: Sanktuarium Serca Jezusowego Miłosiernego, Sanktuarium św. Józefa, Ratusz, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Katedra św. Mikołaja, Park Miejski czy Rezerwat Arechologiczny na Zawodziu. Za pomocą odpowiedniego urządzenia i aplikacji (wyżej wymieniony komputer z kamerką czy telefon z wbudowanym aparatem) możemy w bardzo prosty sposób zeskanować kod QR i otrzymać informację na temat danego zabytku bez potrzeby czytania informacji na miejscu czy w celu zatrzymania danej treści w telefonie w postaci danych, które mogą nam się później przydać (np. chęć zgłębienia tematyki danego zabytku w domu czy też ponowna możliwość wczytania się w treść dotyczącą danego obiektu czy miejsca). Miejscem, w którym będziemy mieć możliwość odczytywania kodów QR są infokioski na terenie Kalisza. Znajdują się one kolejno na Głównym Rynku obok Ratusza, na dworcu PKP przy Galerii Amber, przy wejściu do hali widowiskowo-sportowej Kalisz Arena, przy Sanktuarium św. Józefa, przy ulicy Górnośląskiej 10 obok Cafe Karafki oraz siedziby Ziemi Kaliskiej, przed budynkiem WPA Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ulicy Nowy Świat 28-30, przy wejściu do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, na Zawodziu przy Kaliskim Grodzie Piastów, przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego (z boku teatru) oraz przy ulicy Poznańskiej, przed bramą wjazdową na teren Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu. Aby uzyskać informacje, które nas interesują, również i w tym przypadku wystarczy zeskanować kod QR, a dana strona momentalnie wyświetli się nam na infokiosku. Także i w tej sytuacji jedyne, czego będzie potrzebować użytkownik, to funkcja wykonywania zdjęć oraz aplikacja do odczytu kodu QR. Jest ona dostępna za darmo i można ją znaleźć na www.wielkopolska.travel.
Przy okazji tego artykułu serdecznie zachęcamy do korzystania z kodów QR jako sposobu uzyskiwania informacji w banalnie prosty i korzystny sposób. Dzięki temu możemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat kaliskich zabytków oraz przy okazji zaoszczędzić trochę czasu, którego przecież każdemu z nas we współczesnym świecie brakuje.


¹ – na podstawie www.komputerswiat.pl

Budynek Ratusza
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki