Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Pokaz filmu ''Przypadek Josephine H...'' oraz spotkanie z autorką Izabellą Gustowską
Aktualności
2014-12-10 / Pokaz filmu ''Przypadek Josephine H...'' oraz spotkanie z autorką Izabellą Gustowską
Galeria Sztuki imienia Jana Tarasina serdecznie zaprasza!
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na wydarzenie, jakim będzie projekcja filmu „Przypadek Josephine H...” oraz spotkanie z jego autorką – Izabellą Gustowską. Odbędzie się ono w czwartek, dnia 11 grudnia, o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina przy placu Świętego Józefa 5.

Autorka – Izabella Gustowska jest artystką multimedialną, poszukującą latem 2013 roku w Nowym Jorku swojej Josephine – niezależnej współczesnej kobiety. Pierwowzorem dla jej bohaterki jest Josephine Hopper - artystka, modelka i żona amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera. Fragmenty z obrazów do których pozuje i cytaty z jej dzienników, w których walczy o swoją niezależność, wolność i godność osobistą powracają w myślach 13 kobiet podglądanych na ulicach, mostach i w metrach Nowego Jorku. Wzorzec wiktoriańskiej moralności konfrontowany jest wzorcem dzisiejszych zachowań epoki postfeministycznej. Ślady pamięci z obrazów Hoppera powracają w miejsca i sytuacje, w których kiedyś mogły się zdarzyć, na przecięciu osi czasu przeszłości i teraźniejszości i adoptują pojęcie ''recreativity''. Otwartym pozostaje pytanie, czy autorka znalazła swoją Josephine w upalne lato z 2013.

Izabella Gustowska - artystka, pedagog, urodzona w 1948 roku w Poznaniu. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, realizuje instalacje, performances oraz wideo-performances. W większości prac wykorzystuje różne media, jej twórczość ewokuje między innymi osobiste doznania, indywidualne emocje, wynikające z refleksji nad niejednoznaczną naturą czasu (seria Przemijania-powtarzania, 1972) i - człowieka (cykle: ''Kobiety'' z 1977 r. oraz ''Zmieniam się'' z 1978 r.). W roku 1987 Izabella Gustowska reprezentowała Polskę na Biennale w São Paulo, w Brazylii.

Po filmie odbędzie się spotkanie z artystką, które poprowadzi Katarzyna Koślacz - jest ona absolwentką Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się komunikacją i działaniami promocyjnymi w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego oraz w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Interesuje się współczesnym teatrem i performancem w perspektywie studiów genderowych i teorii queer oraz sztuką kobiecą.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu serdecznie zaprasza!
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki