Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Pasje Kaliszan - Zegary
Aktualności
2014-11-28 / Pasje Kaliszan - Zegary
W czwartek, 27 listopada, w Centrum Informacji Turystycznej odbył się uroczysty wernisaż wystawy zegarów, na którym gościliśmy samego autora – pana Wiesława Gierę.

Prezentowane na wystawie zegary posiadają mechanizm w technice ''schwarzwald'' i wszystkie zostały wykonane własnoręcznie przez pana Wiesława.

W dzieciństwie bywał często u babci, u której obserwował piękny ''schwarzwald''. Najpierw zaczął strugać w drewnie, później zainteresował się mechaniką. Zaczął tworzyć narzędzia i mechanizmy, by udoskonalić swoją pracę. Pan Wiesław Giera opracował kilkaset stron dokumentacji, gdyż z każdym projektem wiąże się dokładne planowanie i precyzyjne wykonanie. Zegary powstają w piwnicy, dostosowanej do takiej pracy. pasja pana Wiesława pochłonęła setki godzin i wiele lat, jednak efekty zachwycają. Na wielu zegarach znajdujemy motywy kaliskie, jak chociażby wizerunek ratusza, Sanktuarium św. Józefa, czy herb miasta.

Podczas wernisażu pani Iwona Duda, p.o. Dyrektor Kancelarii Prezydenta, zachęcała Kaliszan do pokazywania pasji, które często skrywamy w domowym zaciszu. Wspólnie z panią Agatą Wierzejską-Holewską, Gł. Specjalistą ds. Informacji Turystycznej, wyraziła podziękowanie dla pana Wiesława Giery, który zechciał podzielić się swoją pasją, a na miejsce wystawy wybrał właśnie CIT.

Pan Giera podkreślał, że zastanawia się, co zrobić ze swoim zegarowym dorobkiem. Chciałby, aby wykonane przez niego zegary, zyskały kiedyś godnego następcę.

''Zegary – CITu ozdoba, każdy chodzi jak mu się podoba'' – tym zabawnym hasłem, wymyślonym przez pana Wiesława Gierę, zapraszamy do oglądania zegarów oraz mechanizmu typu ''schwarzwald'' w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej.

Galeria zdjęć
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki