Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Kaliszobranie Extra już w najbliższy piątek w Kaliszu!
Aktualności
2014-11-18 / Kaliszobranie Extra już w najbliższy piątek w Kaliszu!
Tym razem przedmiotem spotkania będą kaliskie zakłady Haft.
W piątek 21 listopada, o godzinie 15.30 kaliscy przewodnicy PTTK wraz z oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami zapraszają na kolejną odsłonę Kaliszobrania Extra. Przedmiotem spotkania będzie „dawnych przemysłowych wspomnień czar”, zaś przy tej okazji zwiedzić można będzie zakłady kaliskie Haft. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15.30 przy głównym wejściu do zakładów, przy ulicy Złotej 40.

Aby zachęcić Państwa do wzięcia udziału w Kaliszobraniu Extra warto przytoczyć historię kaliskich zakładów Haftu:
Fabryka Firanek i Koronek HAFT SA jest spadkobierczynią ponad 130 - letniej tradycji kaliskiego przemysłu tkanin haftowanych, koronkowych i tiulowych. Jej początek wiąże się z fabrykami Majznera oraz Praszkera i Okanowskiego uruchomionymi w latach 1878 - 79. Duże powodzenie wytwarzanych w Kaliszu tkanin u rodzimych klientów, a także bardzo chłonny rynek rosyjski spowodowały, że w latach 1895 - 1918 w 53 miejscowych zakładach tej branży pracował co piąty kaliszanin, a na 774 maszynach powstawało ok. 95% krajowej produkcji “zwiewnych” materiałów.
Czas prosperity przerwały dramatyczne dla miasta i jego mieszkańców wydarzenia I wojny światowej. W okresie międzywojennym uruchomiono wprawdzie kilkanaście fabryk z 40 maszynami łącznie, tym niemniej ogólny zastój w przemyśle włókienniczym okazał być dla Kalisza bardzo dotkliwy. Warto zaznaczyć, że - mimo kryzysu - w 1928 roku sprowadzono do miasta pierwsze maszyny firankowe, a nieco wcześniej maszyny tiulowe. W sumie tuż przed wybuchem II wojny światowej w trzech kaliskich zakładach wytwarzano na 24 maszynach, zaś firanki na siedmiu.
Po wyzwoleniu powstały w Kaliszu dwa odrębne zakłady przejęta pod zarząd państwowy firma A. Flakowicza i S - k i oraz '"Zjednoczona Fabryka Koronek Klockowych". Ostatecznie, po kilku reorganizacjach i zmianach nazw, od 1947 roku obie firmy utworzyły jeden "organizm" i od 1950 roku zaczęły się posługiwać nazwą '"Kaliskie Fabryki Tiulu, Firanek i Koronek". Lata 60. i 70. upłynęły pod znakiem inwestycji: kupowano z zagranicy coraz lepsze maszyny, rozbudowano hale i wydziały zakładu, który w 1973 roku ponownie został przemianowany - tym razem na Fabrykę Wyrobów Ażurowych HAFT.
Lata 80-te. zaznaczyły się w "Hafcie" doskonaleniem asortymentu wyrobów haftowanych. Zanim doszło do własnościowego przekształcenia firmy, uruchomiono nowoczesne komputerowe centrum wzorcujące. Udało się także uzupełnić park maszynowy, m.in. o niemieckie maszyny firankarskie - żakardowe. W dniu 31 grudnia 1991 roku Fabryka Wyrobów Ażurowych HAFT została jednoosobową spółką akcyjną Skarbu Państwa, i pod zmienianą nazwą na Fabryka Firanek i Koronek HAFT SA weszła w nowy okres rozwoju polegający na całkowitej modernizacji parku maszynowego.
Pod koniec 1999 roku firma została prywatyzowana i obecnie wchodzi w skład Grupy Kapitałowej WISTIL. Zaufanie u kontrahentów w kraju i za granicą, wysoka jakość wciąż doskonalonej produkcji, solidne kontrakty i kontakty z różnymi partnerami świadczą o tym, że HAFT SA naprawdę potrafi dbać o swoje pozycję i dobre imię1.


1 - na podstawie www.haft.com.pl

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki