Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Jesień najpiękniejsza w Kaliszu
Aktualności
2014-11-05 / Jesień najpiękniejsza w Kaliszu
W najstarszym mieście nastała złota polska jesień. Warto pospacerować w promieniach słońca, podziwiać zabytki i naładować się pozytywną energią. Zapraszamy!

Spacer warto rozpocząć od wizyty w Centrum Informacji Turystycznej na ul. Zamkowej. Tu każdy turysta otrzyma mapkę oraz informacje o najciekawszych obiektach. Stąd przejść można ulicą Chodyńskiego, gdzie już z daleka odsłania się pięknie odnowiona fasada Kościoła pw. św. Wojciecha i Stanisława z XVI wieku. Przechodząc w lewo dotrzeć można do Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Sanktuarium Św. Józefa – niezwykle ważnego miejsca kultu, z cudownym obrazem Św. Rodziny. Spoglądając w prawo nie sposób nie dostrzec gmachu Starostwa Powiatowego, dawnego Pałacu Gubernatora, w stylu klasycystycznym. Warto kontynuować spacer, przechodząc Placem Św. Józefa w kierunku fontanny, a stamtąd dzieli nas już kilka kroków do ukrytej nieco wśród jesiennych drzew Cerkwi Prawosławnej pw. św. Piotra i Pawła. Spoglądając w przeciwną stronę dojrzymy budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera. A obok niego fragment murów miejskich z basztą ''Dorotką''. Miłym akcentem będzie z pewnością spacer w otoczeniu jesiennej przyrody zabytkowego Parku Miejskiego, jednego z najstarszych w Polsce, którego początki sięgają XVIII wieku. Spośród licznych walorów Parku wspomnieć należy kopię rzeźby Flory, dąb Asnyka, czy urokliwy staw ''Kogutek''. Z historią, florą i fauną Parku zapoznać się można przy tablicach informacyjnych. Będąc w tym miejscu nie można przegapić znajdującego się nad samą rzeką gmachu Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, w którym każdego roku odbywa się Festiwal Sztuki Aktorskiej – Kaliskie Spotkania Teatralne. Przechodząc przez most kierujemy się Aleją Wolności, po drodze podziwiając klasycystyczny gmach sądu, Kościół pw. św. Stanisława BM (OO. Franciszkanów), dochodząc do niedawno odrestaurowanego, XIX-wiecznego Mostu Kamiennego. Po tym spacerze można odpocząć i posilić się w restauracji lub barze – warto spojrzeć na mapkę i wybrać coś dla siebie. Do zobaczenia w Kaliszu!

Kościół Garnizonowy

Cerkiew Prawosławna

mury miejskie i Sanktuarium św. Józefa

Sanktuarium Św. Józefa

Pagoda w Parku Miejskim

Staw Kogutek

dąb Asnyka

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego od strony Parku

Widok na Most Trybunalski i Kościół OO. Franciszkanów

fot. CIT

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki