Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Europejskie Dni Dziedzictwa 2014
Aktualności
2014-09-12 / Europejskie Dni Dziedzictwa 2014
''Dziedzictwo – źródło tożsamości''

Europejskie Dni Dziedzictwa to najważniejsze święto zabytków kultury europejskiej oraz największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny. Idea tego przedsięwzięcia narodziła się 3 października 1985 roku w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, wtedy to minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie ''Dni otwartych zabytków''. Inicjatywa spotkała się z tak dużym uznaniem i zainteresowaniem, że zainspirowała Radę Europy do utworzenia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Obecnie w obchodach uczestniczą wszystkie państwa europejskie, a także Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Polska przystąpiła do tej akcji w roku 1993. Każdego roku we wrześniu organizatorzy dają możliwość zwiedzania zainteresowanej publiczności zabytków i innych miejsc kultury, przygotowywane są jarmarki, festyny, imprezy plenerowe, inscenizacje, konkursy oraz wiele innych atrakcji. W efekcie obywatele państw, które uczestniczą w projekcie mają świetną okazję do zapoznania się z dorobkiem kulturowym swojego regionu.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w tym roku również w Kaliszu. Już w najbliższy weekend będziemy mieli możliwość zapoznania się z historią Kalisza i okolic. Dnia 12 września w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu będą mieć miejsce zajęcia edukacyjne ''Kalisz w początkach Państwa Polskiego'' - ''U źródeł. Piknik historyczny''. Następnie zarówno w sobotę, jak i niedzielę serdecznie zapraszamy na wykład : ''Zniszczenie Kalisza w sierpniu 1914 roku oraz odbudowa miasta'', który odbędzie się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, przy ulicy Kościuszki 12. Kolejnym wydarzeniem, które bez wątpienia należy zaznaczyć w kalendarzu obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Kaliszu jest instalacja multimedialna ''Trójkąt kaliski'' przygotowana przez Jana Pieniążka i Dariusza Makaruka. Akcja ta będzie próbą zastanowienia się nad relacjami pomiędzy punktami przestrzeni należącej do terytorium miasta poprzez połączenie ich wspólnym mianownikiem multimedialnym : obraz – tekst – dźwięk. Tymi punktami w Kaliszu będą : Galeria sztuki im. Jana Tarasina, teatr im. Wojciecha Bogusławskiego oraz Mała Elektrownia Wodna. Aby zapoznać się z przekazem całościowym, powinno się odwiedzić wszystkie z wymienionych miejsc. Ponadto w programie znajdziemy również VIII Rajd pieszy ''Śladami przodków'', na który w tym roku przygotowano aż cztery trasy : trasa A - ''przez Bramę Wrocławską'', trasa B – ''przez Bramę Toruńską'', trasa C - ''przez Bramę Łazienną'' oraz trasa D - ''przez Bramę Piskorzewską''.

Zapraszamy zatem wszystkich mieszkańców z miasta i okolic, a także turystów najstarszego miasta w Polsce do wzięcia udziału w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa!

Szczegóły w wydarzeniach weekendowych.

Ponadto poniżej spot promujący ''Europejskie Dni Dziedzictwa'', zapraszamy do oglądania!

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki