Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Dni Pamięci sierpnia 1914
Aktualności
2014-07-31 / Dni Pamięci sierpnia 1914
Kulminacyjnym momentem setnej rocznicy zburzenia Kalisza będą Dni Pamięci, które przypadają od 2 do 4 sierpnia.
Dni Pamięci rozpoczną się wieczorem 2 sierpnia. Na godz. 22:00, 23:00 i 24:00 zaplanowane jest widowisko światła i dźwięku ''I narodzę się znowu. Jak Feniks.'' Główną jego część będzie można obserwować przy budynku Starostwa Powiatowego od strony parku. Zapraszamy również na most Kamienny, plac św. Józefa i Główny Rynek. Wyjątkową iluminację będzie miał też skwer Rozmarek. Od 22:00 do północy można także zwiedzać Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej (ul. Kościuszki 12) oraz Muzeum im. G.J.Osiakowskich (ul. Garbarska 2).

Wydarzenia 3 sierpnia patronatem objął prezydent RP, Bronisław Komorowski. Głowa państwa o 12:00 weźmie udział w otwarciu skweru historycznego Rozmarek – miejsca pamięci po tragedii sierpnia 1914 roku. Znajduje się ono u zbiegu ulic Targowej i Przechodniej. Wcześniej prezydentowi RP wręczony zostanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Bronisław Komorowski, razem z małżonką, spotkają się także z mieszkańcami naszego miasta.
Tego samego dnia, o godzinie 17:00, pod pomnikiem ofiar sierpnia 1914r. przy ulicy Podmiejskiej złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Godzinę później w kościele ss. Nazaretanek (ul. Śródmiejska) odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców, ofiar tragicznego sierpnia 1914 roku oraz wszystkich tych, którzy przyczynili się do odbudowy Kalisza.

Dni Pamięci zakończą się 4 sierpnia. Wtedy to planowany jest wernisaż wystawy „Gdy dymy opadły, został wielki cmentarz, wymarła ruina…”. Ekspozycja w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej (ul. Kościuszki 12) otwarta zostanie o godzinie 17:00.
Za www.1914kalisz.pl

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki