Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Projekt ''Bekanntmachungen 1914-1918''
Aktualności
2014-07-30 / Projekt ''Bekanntmachungen 1914-1918''
W ostatnich dniach na niektórych słupach ogłoszeniowych w Kaliszu zawisły obwieszczenia pruskich władz okupacyjnych z lat 1914 – 1918.Stanowią one część projektu, realizowanego przez Stowarzyszenie Kalisz Literacki we współpracy z Archiwum Państwowym.

Na pięciu słupach ogłoszeniowych wywiesiliśmy wierne kopie obwieszczeń z czasów pruskiej okupacji Kalisza w czasie I wojny światowej – mówi Arkadiusz Pacholski, autor projektu. – Dotyczą one przeróżnych aspektów życia. Obwieszczają o wyrokach śmierci i cenach urzędowych, konfiskatach, szczepieniach. Na ich podstawie można sobie zrekonstruować barwny obraz życia codziennego naszych pradziadków.
Pruskie afisze można znaleźć na słupach koło Kościoła św. Rodziny na Rogatce, na tyłach dawnego kina Kosmos przy Alei Wojska Polskiego, koło pomnika Marii Konopnickiej przy ul. Nowy Świat, przy Bibliotece Głównej na ul. Legionów i obok Galerii Amber na ul. Górnośląskiej. Będą tam wisieć do niedzieli, 3 sierpnia 2014r.
Tekst okolicznościowy, towarzyszący wystawie, przygotowała Anna Tabaka. Dokument ''Bekanntmachungen 1914-1918'' do pobrania poniżej.
W związku z projektem już jutro, 31 lipca, organizatorzy zapraszają na Salon Literacki. W programie spotkanie z Tomaszem Ferencem, socjologiem, znawcą wojennego plakatu propagandowego. Anna Tabaka opowie też o pruskich obwieszczeniach. Spotkanie odbędzie się w Cafe Calisia.pl przy Al. Wolności 6 w czwartek, 31 lipca, o godzinie 18.00.

Projekt ''Bekanntmachungen 1914 – 1918'', sfinansowany przez Miasto Kalisz, realizuje Stowarzyszenie Kalisz Literacki we współpracy z Archiwum Państwowym w Kaliszu.

Pliki do pobrania
Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki