Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuFoursquare - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Działo się! Turystycznie!
Aktualności
2014-07-07 / Działo się! Turystycznie!
W sobotę, 5 lipca 2014, do Kalisza przyjechał pociąg turystyczny. Jego pasażerowie zwiedzali Kalisz oraz uczestniczyli w otwarciu dwóch wystaw związanych z setną rocznicą zburzenia miasta.

O godz. 14.00 w dwóch punktach miasta rozpoczęły się historyczne spacery po Kaliszu z 1914 r. Przewodnicy PTTK oprowadzili turystów, a także przybyłych mieszkańców, po Śródmieściu, które najbardziej ucierpiało podczas pożogi w pierwszych dniach I wojny światowej. Na trasie spaceru znalazły się miejsca, w których na murach i budynkach prezentowane są wielkie fotogramy wystawy powstałej w ramach programu ''Kalisz-Feniks 1914-2014''. Uczestnicy spaceru brali udział w konkursie dotyczącym Kalisza z przełomu XIX/XX w. Zwycięzcy otrzymali nagrody – m.in. pamiątkowe parasole z logo ''Kalisz-Feniks'' oraz gadżety związane z najstarszym miastem Polski. Spacer zakończył się na Złotym Rogu, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy ''Kalisz. Sierpień 1914'' oraz ''Odbudowa Kalisza po zburzeniu miasta w 1914 r.''. Głos zabrali m.in. dr inż. Janusz Pęcherz, Prezydent Miasta Kalisza oraz dr Grażyna Schlender, Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Kalisko-Ostrowska Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna przygotowała i zaprezentowała m.in. prusko-rosyjskie przejście graniczne oraz lazaret. Na Złotym Rogu turyści i przybyli na uroczystość kaliszanie mogli obejrzeć również zabytkowy wóz strażacki z zasobów Ochotniczej Straży Pożarnej w Dębem Kolonii, a także zabytkową pompę ręczną z OSP w Chełmcach, które wpasowały się w tematykę obchodów setnej rocznicy zburzenia Kalisza.

Na Złotym Rogu nie zabrakło również stoiska Centrum Informacji Turystycznej, przy którym można było otrzymać pamiątkowe znaczki i breloki, katalog wystawy ''Kalisz. Sierpień 1914'', a także zakupić m.in. Andruty Kaliskie oraz pocztówki z Kaliszem z przełomu XIX/XX wieku. Chętni brali udział w quizie z pytaniami odnoszącymi się do obiektów mijanych na trasie historycznego spaceru.

Tymczasem w godzinach popołudniowych kaliszanie mieli możliwość przejazdu wagonami retro z zabytkową lokomotywą do Ostrowa Wielkopolskiego. Chętnych nie brakowało.
Odjazd pociągu retro możliwy był dzięki OSP Dobrzec, której członkowie uzupełnili zapas wody w parowozie. 
Turyści, którzy przyjechali do Kalisza w ramach TurKol-u, odjechali już klasycznym składem po godzinie 17.00.

lokomotywa
Zabytkowa lokomotywa, fot. Andrzej Kurzyński

wnętrze wagonów
Wnętrze wagonów retro, fot. Andrzej Kurzyński

wagony
Fot. Andrzej Kurzyński


Fot. OSP Dobrzec


Fot. OSP Dobrzec

granica prusko-rosyjka
Fot. CIT

lazaret
Fot. CIT

otwarcie wystawy
Fot.  CIT

zabytkowy wóz strażacki
Zabytkowy wóz strażacki (OSP Dębe Kolonia) i pompy ręczne (OSP Chełmce), fot. CIT

otwarcie wystawy
Fot. CIT

laureaci konkursów
Laureaci konkursu z przewodnikami PTTK, fot. CIT

stoisko Centrum Informacji Turystycznej
Stoisko Centrum Informacji Turystycznej, fot. CIT

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki