Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Aktualności » Historyczny spacer po Kaliszu
Aktualności
2014-06-26 / Historyczny spacer po Kaliszu
Zapraszamy kaliszan i turystów na historyczny spacer po Kaliszu z 1914 roku z przewodnikami miejskimi w ramach projektu ''Kalisz-Feniks''.

Spacer rozpocznie się 5 lipca 2014r. o godz. 14.00 – zbiórka w dwóch punktach:1) przy Teatrze im. W. Bogusławskiego
teatr 1914Trasa 1: most Teatralny – park – plac JP II - PDT (zdjęcia z wystawy) – Pl. św. Józefa – Chodyńskiego - Grodzka – Garbarska – Targowa (zdjęcia) – Główny Rynek - most Trybunalski (zdjęcia) – Aleja Wolności - Śródmiejska - Rogatka (zdjęcia) i powrót Śródmiejską na Złoty Róg – otwarcie wystawy


2) na Głównym Rynku

ratusz 1914Trasa 2: Główny Rynek - Targowa (zdjęcia) – Garbarska – Grodzka – Chodyńskiego – Pl. św. Józefa – Pl. JP II - PDT (zdjęcia) – park - Most Teatralny – Aleja Wolności - most Trybunalski (zdjęcia) – Śródmiejska - Rogatka (zdjęcia) – powrót Śródmiejską na Złoty Róg – otwarcie wystawy

Czas przejścia wszystkich grup wyniesie 2 godziny.

Rogatka
(zdjęcia) – przewodnicy opowiedzą m.in. o przesunięcie granic miasta do rogatki (na początku XIX w.) i do Podmiejskiej (na początku XX w.), cmentarzach wyznaniowych (kontekst wielokulturowości Kalisza) i budyneczku Rogatki, ustawieniu dział na Podmiejskiej, egzekucjach przy cmentarzach w 1914, zniszczeniu i odbudowie kościoła poreformackiego i szpitala naprzeciwko, oraz odbudowie tych obiektów, wytyczeniu i budowie w okresie międzywojennym ulic Harcerskiej i – zwłaszcza – Górnośląskiej.

Śródmiejska - przewodnicy opowiedzą m.in o pierwszym kaliskim apartamentowcu (domu Kowalskiego) powstałym w ramach budowania po I wojnie, o ulicach Kościuszki i Pułaskiego i ich zabudowie, o kolejce do wywożenia gruzu i ''fabryce kurzu'' w czasie wielkiej odbudowy, o budowie (tuż przed I wojną) Banku Handlowego.

Złoty Róg - przewodnicy opowiedzą m.in o sławetnym Hotelu Polskim, o ''belwederze'' i browarze Weigta (może wejście – a tam ogólnie o przemyśle Kalisza w XIX i XX w.), o moście Kamiennym.

Aleja Wolności - przewodnicy opowiedzą m.in o foluszu małej elektrowni jako przykładzie odradzającego się przemysłu, o budowie (tuż przed I wojną) budynku Towarzystwa Kredytowego (ob. Banku PKO B.P.), o trybunale i kaliskim klasycyzmie.

sąd 1914

Most Trybunalski , Franciszkanie (zdjęcia) - przewodnicy opowiedzą m.in. o trzech architektonicznych ''garniturach'' Kalisza – gotyckim, barokowym i klasycystycznym, o Prośnie z ''Nocy i Dni''.

Teatr, most Teatralny - przewodnicy opowiedzą m.in. o budowie w okresie międzywojennym Banku Polskiego, o kolejnych budynkach teatralnych, o Prośnie c.d. i widowiskach w okolicach mostu.

Park (happening ''Kaliniec'') przewodnicy opowiedzą m.in. o parku, o gubernatorach Kalisza, o hydropatii i wizytach Piłsudskiego w odbudowywanym mieście.

hydropatia 1914

Rynek
(happening ''Kaliniec'') - przewodnicy opowiedzą m.in. o samym terrorze z sierpnia 1914 r., o kolejnych budynkach ratuszowych, o odbudowie okolic Rynku (projekt tramwaju, poszerzenie).

Targowa (zdjęcia), Garbarska, Grodzka, Chodyńskiego - przewodnicy opowiedzą m.in. o kaliskich żydach i ich roli w życiu miasta do II wojny (casus rabina Lipszyca), o kaliskich hotelach – przed i po I wojnie, parę słów ogólnie o świątyniach.

Plac św. Józefa (happening ''Kaliniec'') , pl. Jana Pawła, PDT (zdjęcia) - przewodnicy opowiedzą m.in. o domu Preuskera, o pałacu gubernatorów i pomniku zjazdowym, o przejęciu władzy przez Polaków w listopadzie 1918 r. o odbudowie południowej części placu po I wojnie i rozbiórce cerkwi, o placach JP II i Kilińskiego (w tym szkole muzycznej) jako wizytówce miasta XIX- i XX-wiecznego.

Uczestnicy spaceru – turyści oraz kaliszanie – będą mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie. Każdy otrzyma ulotki z pytaniami – zadaniami. Kto najlepiej sobie z nimi poradzi, otrzyma drobną nagrodę.

Spacerowicze otrzymają także mapy rozmieszczenia wystawy, w której otwarciu będą mogli uczestniczyć, a której fotografie w wielkim formacie będą podziwiać podczas spaceru.

Zakończenie tras przewidziano na Złotym Rogu o godz. 16.00. Wówczas odbędzie się tam otwarcie dwóch wystaw ''Kalisz. Sierpień 1914'' i ''Wielkie Dzieło Odbudowy'' - związanych z obchodami setnej rocznicy zburzenia miasta.

Zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym historycznym spacerze!

Foto: pocztówki dostępne w Centrum Informacji Turystycznej oraz portal Dawny Kalisz http://kalisz.info


 

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki