Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Cmentarze
Cmentarz Parafii Prawosławnej w Kaliszu
Dane adresowe:
Górnośląska 2
62-800 Kalisz
telefon:
fax:
email:
strona www:
Opis
Cmentarz Parafii Prawosławnej w Kaliszu

Zabytkowy Cmentarz Prawosławny przy ul.Górnośląskiej powstał w wieku XVIII i jest jednym z trzech cmentarzy położonych na tzw.Wzgórzu Trzech Cmantarzy. Początkowo grzebano na nim zmarłych przedstawicieli tzw.Węgrzynów,czyli Greków Macedońskich.Dopiero od początków XIX wieku(od początków zaboru rosyjskiego) przeszedł we władanie kaliskiej parafii prawosławnej.Stąd też w głównej mierze chowano ludzi tego wyznania.

Spoczywają tam m.in.dwie córki rosyjskiego gubarnatora kaliskiego-Michaiła Daragana(notabene bardzo lubianego przez Polaków),wielu innych przedstawicieli administracji Guberni Kaliskiej,a także ostatni kaliski Grek-Jan Rayko Grabowski-winiarz i księgarz,zmarły w roku 1900.

Od roku 1973 cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków,co chroni go przed kompletną dewastacją.Chociaż trzeba zaznaczyć,że i tak jest dość zaniedbany.Miejmy nadzieję,że jednak znajdą się środki budżetowe,które pozwolą na utrzymanie nekropolii w należytym stanie i dla potomnych.

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki