Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Pozostałe parafie i związki wyznaniowe
Cerkiew Prawosławna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła
Dane adresowe:
Niecała 1
62-800 Kalisz
telefon: 503 185 696
fax:
email:
strona www:
Opis
Cerkiew Prawosławna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła
Cerkiew prawosławna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła wzniesiona została w stylu pseudoromańskim w latach 1929 -1930 według projektu architekta Michała Zenowicza. Do jej budowy wykorzystano materiały z rozebranego w latach dwudziestych ubiegłego stulecia, pięciokopułowego soboru Pietropawłowskiego, który był dla kaliszan symbolem zaborcy. Monumentalna cerkiew katedralna w 1877 r. na polecenie władz carskich zlokalizowana została w jednym z najbardziej reprezentacyjnych punktów Kalisza – nieopodal kolegiaty św. Józefa, w miejscu gdzie obecnie stoi budynek dawnego Domu Towarowego.
We wnętrzu skromnej świątyni przy ul. Niecałej umieszczono ikonostas, otaczaną kultem ikonę Matki Boskiej Tychwińskiej, sprzęt liturgiczny i wyposażenie pochodzące z rozebranego soboru. Po dzień dzisiejszy służy wyznawcom prawosławia i jest jedyną cerkwią w tej części Wielkopolski.

Cerkiew Prawosławna pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki