Logo Centrum Informacji Turystycznej w Kalisz
Facebook - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuTwitter - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuYoutube - Centrum Informacji Turystycznej w KaliszuFoursquare - Centrum Informacji Turystycznej w Kaliszu
Flaga - język polskiFlaga język angielskiFlaga język niemiecki
Aktualności
Informacje praktyczne
Atrakcje turystyczne
Multimedia
Kontakt
Start / Atrakcje turystyczne
Atrakcje turystyczne
Kalisz obywatelski, Kalisz inwestycyjny
Produkt Turystyczny: Kalisz- obywatelski, samorządowy i historyczny"

Celem produktu ma być pokazanie najstarszego miasta w Polsce jako miejsca o wysokiej świadomości obywatelskiej, z funkcjonującym społeczeństwem obywatelskim, zrzeszonym w różnorodnych stowarzyszeniach, organizacjach pozarządowych, współuczestniczących w szeroko rozumianym życiu miasta.

W planach są także zagadnienia dotyczące przejawów aktywności społecznej, obywatelskiej, np.: funkcjonowania organizacji pozarządowych, wolontariatu, samorządności szkolnej, akademickiej, współpracy dla dobra wspólnoty, trwałego i zrównoważonego rozwoju. Wszystkie prelekcje formą i treścią dostosowane będą do wieku uczestników.

Możliwe będzie także pokazanie turystom Kalisza historycznego i kulturalnego. Miasta położonego na starożytnym Szlaku Bursztynowym, o najstarszej w Polsce metryce pisanej, z uwzględnieniem czynników kształtujących Kalisz na przestrzeni wieków. W tym produkcie turystycznym chodzi o jak najszersze pokazanie dziejów miasta i jego najważniejszych zabytków. Wycieczki takie będą odpłatne, składały się będą z trzech wariantów, a prowadzone będą przez wykwalifikowanych przewodników z Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. A. Chodyńskiego PTTK, które prowadzi dr Piotr Sobolewski. Pomysłodawca znanych i uznanych wycieczek krajoznawczych pn. „Kaliszobranie" oraz „Kaliski Happening Przewodnicki", autor licznych publikacji turystycznych, m.in. „Jedynie w Kaliszu".

Spotkania odbędą się w dniach:

 • 19 lutego o godz: 10:00

 • 19 marca o godz: 10:00

 • 21 marca o godz: 10:00 (z Parkiem Wodnym lub teatrem)

 • Wariant I-

spotkanie z Prezydentem Miasta Kalisza- dr inż. Januszem Pęcherzem

60 min. (bezpłatnie)

 

zdj. Karina Zachara

Jako doświadczony samorządowiec, prezydent pragnie w przystępny sposób przybliżać zainteresowanym wszelkie zagadnienia dotyczące zarządzania złożonym organizmem, jakim jest miasto. Szczególnie ważne jest przybliżenie kwestii związanych z podziałem władzy, aktach prawnych określających zasady funkcjonowania samorządu, zadaniach i uprawnieniach prezydenta i jego zastępców oraz pracowników Urzędu Miejskiego, a także o pracy Rady Miejskiej, zasadach konstruowania budżetu, finansowaniu inwestycji miejskich, o ofercie kulturalnej, edukacyjnej i sportowej naszego miasta

 

Wariant II-

Zwiedzanie wystawy „Kalisz- wczoraj i dziś", wejście na Wieżę Ratuszową, podziwianie panoramy miasta (wraz z przewodnikiem PTTK)- 45 min.- bezpłatnie

 

zdj. Iwona Cieślak

Kaliski Ratusz (Główny Rynek 20) pochodzi z roku 1925, odbudowany po zniszczeniach z I wojny światowej, jest trzecim budynkiem władz miejskich w tym samym miejscu. Stanowi siedzibę Prezydenta Miasta, Urzędu Miasta, w pięknej Sali Recepcyjnej odbywają się sesje Rady Miejskiej, koncerty oraz okolicznościowe, miejskie wydarzenia. Wielką atrakcją Ratusza jest Wieża Ratuszowa (z której rozciąga się wspaniały widok na centrum miasta), na poszczególnych piętrach Wieży znajduje się wystawa „Kalisz- wczoraj i dziś".

Wariant III-

zwiedzanie najważniejszych zabytków kaliskich wraz z przewodnikami PTTK,

w trzech wersjach (do wyboru), z możliwością obejrzenia spektaklu w Teatrze im. W. Bogusławskiego oraz wodnych uciech w Kaliskim Parku Wodnym

 

Wersja I-

zwiedzanie zabytków z przewodnikiem PTTK- do 120 min.- 144 PLN

 

Sanktuarium św. Józefa z XVIII wieku (z zachowanymi gotyckim prezbiterium i zakrystią z XIV wieku) w którym znajduje się Kaplica Cudownego Obrazu Św. Rodziny z Nazaretu, Kaplica Wdzięczności Księży Dachauczyków oraz wiele cennych obrazów, ołtarzy, dzieł sztuki

 

 

 

 

 

Katedra pw. św. Mikołaja z XIII w. z kopią obrazu P.P. Rubensa „Zdjęcie z krzyża" w ołtarzu głównym, ze wspaniałą Kaplicą Polską (Pod Orłami), w konaną przez Włodzimierza Tetmajera (będącą jedynym w Kaliszu przykładem sztuki młodopolskiej)

 

 

 

 

Kościół pw. św. Stanisława (z wieku XIII) oraz klasztor (z wieku XVI) OO. Franciszkanów- ze wspaniałą, zregotyzowaną Kaplicą Męki Pańskiej, pamiętającą czasy fundatorów- ks. Bolesława Pobożnego i ks. Jolanty

 

 

 

 

Kościół Garnizonowy pw. św. św. Stanisława i Wojciecha z wieku XVI (pobudowany jako pierwszy w stylu renesansowo- barokowym na ziemiach polskich, z najstarszą zachowaną amboną w kościołach kaliskich)

 

 

Kościół i klasztor OO. Jezuitów z wieku XVII, która to świątynia posiada unikatowy, jednolity wystrój barokowo- rokokowy (ołtarze, ławki, chór, konfesjonały, itp.

 

 

spacer szlakiem kaliskich murów obronnych (powstawały od XIII- XV wieku)- obecnie zachowanych jest w sumie kilkaset metrów obwarowań, z najdłuższym fragmentem- przy ul. Parczewskiego oraz z jedyną zachowaną basztą, o wdzięcznej nazwie „Dorotka". Z tą budowlą związane są dwie legendy, o których bardzo ciekawie opowiedzą przewodnicy

 

 

 

 

Pomnik Książki przy ul. Parczewskiego (Planty)- upamiętniający zniszczenie przez hitlerowców wielu tysięcy publikacji z bibliotek polskich, rosyjskich i żydowskich. Stało się to przy okazji zasypywania płynącej w tym miejscu rzeki- Babinki.

 

Wersja II-

zwiedzanie z przewodnikiem PTTK- do 120 min.- 144 PLN

spektakle w Teatrze im. W. Bogusławskiego- dodatkowo płatne:

Ceny biletów w zależności od godziny i miejsca spektaklu (Scena Kameralna- SK, Duża Scena- DS):

SK- bajki: 22 PLN (N-), 18 PLN (U-), pozostałe spektakle: 30 PLN (N-), 20 PLN (U-)

DS- „Mayday", „Mój Nestroy", „Szalone nożyczki", „Trzy po trzy", „Plotka"-

39 PLN (N-), 29 PLN (U-dopołudniowy), 25 PLN (U-wieczorne)

Orkiestra Titanic", „Tragedie antyczne"- 30 PLN (N-), 20 PLN (U-)

Piotruś Pan"- 25 PLN (N-), 22 PLN (U-)

Wycieczka najbardziej reprezentacyjną arterią miasta- al. Wolności. Powstała jako pierwsza poza murami miejskimi, w roku 1800. Na przestrzeni lat wzniesiono przede wszystkim wiele budowli użyteczności publicznej, które zachowały się do dziś. Do najważniejszych zaliczamy:

dawny Folusz z pocz. XIX w. (najstarszy budynek przy alei)- dziś biura Filharmonii Kaliskiej i Dom Muzyka

Villa Calisia z roku 1905 (dawny dom mecenasa Jaźwińskiego, obecnie Kancelaria Rady Miejskiej i Sala Ślubów, w roku 2010 siedziba Biura Organizacyjnego Jubileuszu 1850-lecia Kalisza- „Kalisia 18,5")

dawny Trybunał z roku 1820-1824 (obecnie siedziba Sądu Okręgowego i Sądu Rejonowego)

Bank PKO BP z roku 1912, wiele pięknych, w głównej mierze secesyjnych kamienic- z kancelariami prawniczymi

Teatr im. W. Bogusławskiego. To trzeci budynek teatralny w tym miejscu, odbudowany w 1936 roku po zniszczeniach I wojny św, w którym zawsze w maju odbywa się najstarszy i jedyny tego typu festiwal w Polsce- Kaliskie Spotkania Teatralne- Festiwal Sztuki Aktorskiej. Na co dzień w kaliskim teatrze grane są bardzo ciekawe spektakle- od bajek poczynając, poprzez farsy, na dramatach kończąc. Obecnie w repertuarze znajdują się: „Czarodziejskie sztuczki", „Abonament na szczęście", „Mayday", „Szalone nożyczki", „Trzy po trzy", „Orkiestra Titanic", „Plotka", „Napis", „Marianna i smoki", „Gwałtu, co się dzieje", „Piotruś Pan", „Przełamując fale", „Tragedie antyczne", „Mój Nestroy"- z wielką rolą znanego aktora- Tomasza Kota.

 

Wersja III-

zwiedzanie z przewodnikiem PTTK- do 120 min.- 144 PLN

atrakcje w Kaliskim Parku Wodnym- dodatkowo płatne:

pn- pt: 8:00- 15:00- 15 PLN za 1 godz. (bilety indywidualne),

pn- pt: 8:00- 22:00 grupy szkolne zorganizowane od 10 osób - 6 PLN za 1 godz., 10 PLN za 2 godz. 14 PLN za 3 godz. Grupy szkolne dodatkowo mają 20 minut na przebranie się

 

Spacer po Parku Miejskim do Kaliskiego Parku Wodnego. Jest to drugi najstarszy park tego typu w Polsce. Powstał w wieku XVIII na terenach ogrodów jezuickich. Zajmuje powierzchnię ok. 20 ha, znajduje się tutaj wiele drzew o statusie pomników przyrody, z najbardziej charakterystyczmym drzewem, jakim jest Dąb Asnyka. Według informacji Adam Asnyk lubił pod owym dębem przesiadywać, dumać i tworzyć swą słynną poezję.

Niedaleko dębu stoi zachowany XIX- wieczny zegar słoneczny, pomnik Flory (jedynie kopia, oryginał XIX-wieczny znajduje się w patio ratuszowym), Staw „Kogutek", pięknie opisany w „Nocach i dniach" Marii Dąbrowskiej.

Przekraczając jaz na Kanale Bernardyńskim, mijając stadion i tor kolarski Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego (pierwszy tego typu w Polsce, z 1927 roku), można dojść do Kaliskiego Parku Wodnego przy ul. Sportowej.

Ponad 40-milionowa inwestycja została oddana do użytku 1 czerwca 2012. Jest to centrum sportowo- rekreacyjno- rozrywkowe, bardzo popularne wśród mieszkańców Kalisza i regionu. Składa się z krytego basenu ze sztuczną falą, basenu solankowego, jacuzzi, basenów zewnętrznych, kilku zjeżdżalni- w tym do zjazdów na pontonach oraz boisk i kortów tenisowych. Ponadto w kompleksie znajdują się takie atrakcje, jak: siłownia i fitness, saunarium, restauracje i bary. Istnieje również możliwość zagrania w kręgle, czy potańczenia w klubie BLUE, mieszczącym się na drugim piętrze. Zachęcamy Państwa do skorzystania z oferty Aquaparku, szczególnie z rozrywek wodnych w wewnętrznej hali basenowej.

 

 Produkt Turystyczny: Kalisz- samorządowy i inwestycyjny"

Celem produktu ma być pokazanie najstarszego polskiego miasta jako przyjaznego inwestorom, ukazanie dotychczasowych realizacji jako elementów wzbogacających infrastrukturalnie miasto, będących niekiedy atrakcjami turystycznymi. Ważne jest również zasygnalizowanie, iż samorząd kaliski stwarza inwestorom dogodne warunki i zachęty podatkowe (np. poprzez utworzenie Podstrefy Łódzkiej Strefy Ekonomicznej oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej).

 

Spotkania odbędą się w dniach:

 • 28 maja o godz: 16:00

 • 25 czerwca o godz: 16:00

 

Wariant I-

spotkanie z Prezydentem Miasta Kalisza- dr inż. Januszem Pęcherzem

60 min. (bezpłatnie)

zdj. Juliusz Kowalczyk

Jako doświadczony samorządowiec, prezydent pragnie w przystępny sposób przybliżać zainteresowanym wszelkie zagadnienia dotyczące zarządzania złożonym organizmem, jakim jest miasto. Szczególnie ważne jest przybliżenie kwestii związanych z podziałem władzy, aktach prawnych określających zasady funkcjonowania samorządu, zadaniach i uprawnieniach prezydenta i jego zastępców oraz pracowników Urzędu Miejskiego, a także o pracy Rady Miejskiej, zasadach konstruowania budżetu, finansowaniu inwestycji miejskich, o ofercie kulturalnej, edukacyjnej i sportowej naszego miasta. Dodatkowo prezydent będzie przekazywał informacje dotyczące kaliskich inwestycji: zrealizowanych, będących w trakcie realizacji bądź planowanych (m.in. komunikacyjne, budowlane, kulturalne, społeczne, edukacyjne, itp.)

 

Wariant II-

Zwiedzanie wystawy „Kalisz- wczoraj i dziś", wejście na Wieżę Ratuszową, podziwianie panoramy miasta (wraz z przewodnikiem PTTK)- 30 min.- bezpłatnie

zdj. Iwona Cieślak

Kaliski Ratusz (Główny Rynek 20) pochodzi z roku 1925, odbudowany po zniszczeniach z I wojny światowej, jest trzecim budynkiem władz miejskich w tym samym miejscu. Stanowi siedzibę Prezydenta Miasta, Urzędu Miasta, w pięknej Sali Recepcyjnej odbywają się sesje Rady Miejskiej, koncerty oraz okolicznościowe, miejskie wydarzenia. Wielką atrakcją Ratusza jest Wieża Ratuszowa (z której rozciąga się wspaniały widok na centrum miasta), na poszczególnych piętrach Wieży znajduje się wystawa „Kalisz- wczoraj i dziś".

 

Wariant III-

objazd i zwiedzanie najważniejszych inwestycji kaliskich- do 120 min. (bezpłatnie) m.in.

  • Szlak Bursztynowy- jedna z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich lat (I etap oddany do użytku w 2005 roku, drugi w 2010 roku), usprawniająca poruszanie się po mieście (z ominięciem ścisłego centrum)

  • zmodernizowane kaliskie szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne (dzięki nowatorskiemu programowi modernizacji i termomodernizacji wyremontowane zostało 28 placówek oświatowych)

  • Stadion Miejski przy ul. Łódzkiej 29- nowoczesny, trzykondygnacyjny obiekt, w skład którego wchodzi trybuna kryta, na ponad 280 miejsc, z pomieszczeniami gospodarczymi i magazynowymi, szatniami i sanitariatami dla zawodników i sędziów, a także trybuna otwarta, która pomieści 1250 osób. Przygotowany też został specjalny sektor dla kibiców przyjezdnych na 85 miejsc. W roku 2013 ruszy kolejny etap przebudowy stadionu, na który miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 9 milionów PLN z Ministerstwa Sportu. Poza boiskiem sportowym powstanie tu także nowa, 8-torowa bieżnia lekkoatletyczna, pozwalająca organizować zawody na wysokim poziomie

  • Kaliski Park Wodny- otwarty 1 czerwca obiekt spełnia wszelkie standardy jakościowe. Wyposażony w baseny zewnętrzne i wewnętrzne, rury, zjeżdżalnie, bicze wodne, jacuzzi, solankę, bar mokry IL PALATO, a także sauny i siłownię AQUATICA zapewnia najwyższą jakość wypoczynku, rozrywki i rekreacji. Dodatkową atrakcją jest BLUE Bowling & Club- najnowocześniejszy w regionie klub, w którym- oprócz gry w kręgle- można pobawić się przy muzyce klubowej

  • obiekty mieszkalne Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Grafika kalendarz imprez
Banner, Szlak Piastowski
Linki